İstanbul Kadın Kuaförleri, Manikürcüleri Derneği 1950 yılında kurulmuş kurucu üyeler ve yönetim kurulu üyeleri İsmail Hakkı Sun, Mosyovilli, Mosyo Aristokli, Necati Belit,Rafet Tangün, Kemal Denizman, Sabri Bora, Sıtkı Altan, Rıza Heper, Mithat Balum, Hüseyin Sağlam, Niko Rastapulas, Mina Yamanoğlu, Edman Persaje, Nina Persaje, Ahmet Kobak, Şükrü Şaşnaz Ahmet Ulubalkan ve Sami Aksaçtır.

O zaman ki statü gereği dernek olan Odamız 1965 yılında 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar kanunu yürürlüğe girmesiyle Erkek Berberlerinden ayrılarak T.C. Ticaret Bakanlığının talimatıyla 17 Nisan 1965 yılında 507 sayılı kanuna intibak etmiştir.

1965 de 507 sayılı kanuna intibak etmesiyle İlk Dernek yönetim Kurulu Necati Belit, Ömer Aydıner, Hasan Coşkun, Servet Çil, Mehmet Hızal, Hulusi Kutiş, Şükrü Kaya Uykal ve Cavit Coşkundan oluşmuştur.

İstanbul Kadın Kuaförleri ve MaNecati Belit'in başkanlığı sırasında Tepebaşında ki Dernek merkezimiz alınmıştır. 1968 yılından 2002 yıllına kadar Derneğimizin Başkanlığını Ömer Aydıner yapmış, bu zaman içinde gerek yurtiçi gerekse yurtdışında Türk Kuaförlüğü başarı ile temsil edilmiş ödüller kazanılmıştır. 1988 yılında Odamızın 2.Başkanlık görevini Bekir TEKİN ile birlikte yürüten A.Haydar ALKOÇ, Bu dönemde Dünya Kuaförler Konfederasyonu tarafından düzenlenen ve tüm ülkelerdeki kuaförlerin yarıştığı bir çok uluslararası organizasyonlarda milli ekiplerimizin başında olarak, ülkemize defalarca Dünya ve Avrupa şampiyonlukları getirilmesinde çok büyük katkılar sağlamıştır. Yine bu ödüllerin alınmasında gerek antrenör ve çalıştırıcı olarak, gerekse koordinasyon aşamalarında Oktay EKAL ve Yılmaz YAKAR’ın da büyük katkıları unutulmamalıdır.

Meslek Odamızın adı daha sonra 5362 sayılı yasaya göre Esnaf ve Sanatkarları Meslek kuruluşları kanununda yapılan değişikliklerle dernek sıfatı kaldırılarak Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Odasına dönüştürülmüştür.

Ömer Aydıner'in Başkanlığından sonra Suat Özbursa kısa bir süre Başkanlık yapmış ve görevini Mikail Uğurlu'ya devretmiştir.

11 Eylül 2004 yılında yapılan kongre ile Oktay Erkal genel kurulun seçimiyle başkanlık görevine gelmiştir.

27.02.2018 tarihinde yapılan olağan genel kurul seçimlerinde başkanlık görevine A. HAydar ALKOÇ’un görevi 01.02.2022 tarihinde sona ermiştir. 01.02.2022 tarihinde yapılan olağan genel kurul seçimlerinde başkanlık görevine Bayram Ali YATKIN gelmiş ve halen görevine devam etmektedir.